Tuesday, October 18, 2016

I Hate Grocery Shopping!!

Uggghhhhh I don't know about you but grocery shopping is one of my least favorite weekly tasks!  Mostly because I hate crowds, I'm always in a hurry and it seems that most people in the grocery store are taking their sweet old time.  I'm sure people think I'm some angry shopper and, well, they'd be right.  Let's be honest though, the number ONE reason I hate grocery shopping is the amount of money I spend each week.
Come on, look at how much I bought for one weekend worth of camping :O

However in the end, this is really the only monthly expense that I can completely control.  Well other than the lock that I have on the A/C and furnace ;)  #noheatuntilNovember

So, I'm on a mission to keep my grocery bill down.  We try to eat clean most of the time and the man doesn't make it cheap on families to do so.  Most nights we have some form of protein and a salad which as you know ain't always cheap.  My new goal is to come up with at least two cheap "cleanish" meals each week for the two weeknights that we eat whole grain carbs.   Here is what we had last night.

Skillet chicken spaghetti is one of our favorites and it is cheap and easy for a weeknight meal!!

Here is the recipe that you MUST try.

Yeah, yeah I know Velveeta doesn't fall in the clean category (thus the "cleanish" above) but we were dying to have this!!

Not only is it delish but most importantly it was cheap AND I doubled the recipe.  Here is the cost breakdown:

Rotisserie Chicken:  5.99
2 Cans Rotel:  1.00 (I had a coupon)
2 Cans FF Cream of Mushroom Soup:  2.00
1 Box Whole Wheat Spaghetti:  1.00
2 Pouches 4 Oz. Velveeta Cheese:  2.40
Total Cost:  $12.39 ($3.10 per person)

I'm telling you this makes a ton!!!  We had leftovers for lunch today and probably enough for another two servings of leftovers.  Get on it and let me know when YOU try it.  Soooooo good!

So, this week I spent just under $130.00 for groceries.  This includes all of our breakfast, lunches and pop and water that we take to work/school for the week.

How much do YOU spend a week at the grocery store?

No comments:

Post a Comment